Lazsádi László Hun-21

Klikk ide!!

Klikk ide!!

Pihenés a parton

Ez évben a második alkalommal rendezte meg a Magyar Szörf Szövetség a Formula bajnokságot. A verseny hét napja alatt több ezer érdeklődő követte az eseményeket a horvátországi Peljesac félszigeten rendezett versenyen. A jelenlegi olimpiai osztály versenyzői közül is jó néhányan elindultak a Formula Bajnokságon, ami jelzi, hogy a 2008-as Pekingi Olimpia szörf hajóosztály várományosaként a FW a legnagyobb presztízsértékű magyar bajnoki címmé vált. A verseny szervezőjét – és résztvevőjét – Pártos György-öt kértük meg, hogy ossza meg élményeit, tapasztalatait velünk.

A verseny előtt jó néhány nappal megérkeztünk Viganjba, ahol egy végső felszerelés beállítást és pár napos edzést terveztünk. Sajnos a Bora szél miatt változtatni kellett tervünkön, mert változó iránya és ereje szinte lehetetlenné tette a szörfözést. Végül 22-26 csomós szélben (kb 6 Boufort) 9,8 m2-es vitorlákkal sikerült két napot edzenünk. Ez nagy segítségnek nem bizonyult, mert az időjárás az elmúlt 20 évben – az év ezen időszakában – a leggyengébb szelet produkálta a verseny alatt. Az állandó termikus szél a Mistral, nem fújt egyszer sem. 8-14 csomós szélben zajlott le mind a 14 futam, mely fizikálisan elég megerőltető volt, mivel általában 10-12,5 m2-es vitorlákat használtunk.

Három futam után Gádorfalvi Áron – Atlantai és Sydney-i Olimpikonunk – a második helyen tanyázott és Glofák Olivér – tavalyi Formula Bajnok – volt a harmadik. Molnár Ákos csak a negyedik helyen volt, de volt hatodik futam helyezése is. Amit ezt követően Ákos véghezvitt a hátralévő 11 futamban, az nemzetközi viszonylatban is ritkaság. Egymás után nyerte a futamokat, míg végül az összes első helyezés felét megszerezte! A verseny alatt gyakran helyet cseréltünk az eredménylistán. Többször előfordult, hogy azonos pontszámmal, azonos helyezésekkel vártuk a folytatást, és a holtversenyt csak az döntötte el, hogy melyikünk verte a másikat az utolsó futamban.

Közben Keczéri László is megtáltosodott és az utolsó nap két második helyet is produkált – tovább élezve az élmezőny harcát. De ezzel sem sikerült beérnie Koszti Gábort, akinek szintén volt második helye és negyedik helyen állt összesítésben. Áron kisebb méretű vitorlájával derekasan küzdött a gyenge szélben a 3. hely megtartásáért, és a verseny során nem is engedte ki azt kezéből. A végső eredmény csak az utolsó futamokon dőlt el az első két helyen és mindössze egyetlen ponttal sikerült Ákost megelőznöm. Gádorfalvi Luca első Formula versenyén indult és 50-egynéhány kilójával fiú szörfösöket szégyenbe hozóan 8,5-ös vitorlával versenyezte végig a 14 futamot. Fürstner Gábor első Magyar bajnokságán vett részt.

Kiegyensúlyozottabbá vált a magyar mezőny versenyzése azzal, hogy mindenki az általa választott, legjobbnak tartott felszereléssel versenyezhetett. A felszerelések sem jelentenek már akkora különbséget mint korábban. Az első négy ugyanazt a deszka és vitorla márkát használta, mi Ákossal pedig teljesen azonos felszereléssel versenyeztünk. A nemzetközi mezőnyben is sikerült előre lépnünk. Ezúttal ketten az első tízbe kerültünk. Látványosan növekszik a Formula iránt érdeklődők tábora itthon is. Remélem, hogy egyre többen kapnak kedvet a hobbiversenyzéshez is, mint Lazsádi László, akinek első versenye volt ez, és elmondása szerint élete egyik legnagyobb élménye volt!

Formula Windsurfing Magyar Bajnokság 2002. végeredménye:

1. Pártos György (Mistral, North Sails, Bomba!, Rusty, Oakley) 15 pont (7 hely)*